Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Pilczycy

Wykaz lektur 2020/2021

Klasa VIII
Lektury obowiązkowe w roku szkolnym 2020/2021

  • A. Kamiński – Kamienie na szaniec

  • A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

  • J. Słowacki – Balladyna

  • A. de Saint Exupery – Mały Książę

  • S. Żeromski – Syzyfowe prace

  • K. K. Baczyński – wybrane wiersze

  • W. Szymborska – wybrane wiersze

  • J. M. Rymkiewicz – wybrane wiersze

  • S. Barańczak – wybrane wiersze

 

Klasa VIII
Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2020/2021


 

  • B. Bartnikowski – Dzieciństwo w pasiakach

  • M. Białoszewski – Pamiętnik z powstawia warszawskiego

  • S. Collins – Igrzyska śmierci

  • A. Fiedler – Dywizjon 303

  • Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość

  • K. Lanckorońska – Wspomnienia wojenne

  • Nela Mała Reporterka – Nela na kole podbiegunowym

  • E.E. Schmitt – Oskar i Pani Róża

 

 

 

 

Klasa IV
Lektury obowiązkowe w roku szkolnym 2020/2021

  • Jan Brzechwa - Akademia pana Kleksa

  • Janusz Christa - Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - Mikołajek (wybór opowiadań)

  • Adam Mickiewicz - Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)

  • Joanna Olech - Dynastia Miziołków

  • Józef Wybicki - Mazurek Dąbrowskiego

  • Wybrane podania i legendy polskie

  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault - Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody; Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce; Jeanne Marie Leprince de Beaumont - Piękna i Bestia

  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.


 

Klasa IV
Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2020/2021


 

  • Adam Bahdaj - Kapelusz za 100 tysięcy

  • Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród lub inna powieść

  • Janusz Korczak - Król Maciuś Pierwszy

  • Maria Kownacka, Zofia Malicka - Dzieci z Leszczynowej Górki

  • Selma Lagerlöf - Cudowna podróż

  • Sat-Okh - Biały mustang

  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne


 


 

Klasa V
Lektury obowiązkowe w roku szkolnym 2020/2021

  • Clive Staples Lewis - Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

  • Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

  • Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni

  • Bolesław Prus – Katarynka

  • Juliusz Słowacki - W pamiętniku Zofii Bobrówny

  • Seweryna Szmaglewska - Czarne Stopy

  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

  • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.


 

Klasa V
Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2020/2021


 

  • Lewis Carroll - Alicja w Krainie Czarów

  • Andrzej Maleszka - Magiczne drzewo

  • Karol May - Winnetou

  • Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść np. Kłamczucha

  • Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa

  • Bolesław Prus - Kamizelka

  • Henryk Sienkiewicz - Janko Muzykant

  • Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera

  • Wybór innych tekstów kultury

Klasa VI
Lektury obowiązkowe w roku szkolnym 2020/2021


 

  • Antoni Czechow - Kameleon, Śmierć urzędnika

  • Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

  • Ignacy Krasicki - wybrane bajki

  • Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

  • John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem

  • Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy

  • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta

 

 

Klasa VI
Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2020/2021


 

    • Aleksander Dumas - Trzej muszkieterowie

    • Joseph Rudyard Kipling - Księga dżungli

    • Marcin Kozioł - Skrzynia Władcy Piorunów

    • Stanisław Lem - Cyberiada (fragmenty)

    • Kornel Makuszyński – wybrana powieść

    • Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza

    • Alfred Szklarski - wybrana powieść

    • Katarzyna Zychla - Dziewczynka tańcząca z wiatrem

       


 


 


 

Klasa VII
Lektury obowiązkowe w roku szkolnym 2020/2021

 

  • A. Mickiewicz – Dziady cz. II. Reduta Ordona, Śmierć pułkownika, Świtezianka, Pan Tadeusz (fragmenty)

  • J. Kochanowski - Fraszki

  • J. Kochanowski – Treny

  • Ch. Dickens - Opowieść wigilijna

  • A. Fredro – Zemsta

  • I. Krasicki – Żona modna

  • H. Sienkiewicz – Quo Vadis, Latarnik

  • S. Żeromski – Siłaczka

  • C. K. Norwid – wybrane wiersze

  • B. Leśmian – wybrane wiersze

  • M. Hemar – wybrane wiersze

  • K. Wierzyński – wybrane wiersze

  • J. Lechoń – wybrane wiersze

  • J. Liebert – wybrane wiersze


 


 

Klasa VII
Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2020/2021

  • A. Christie - wybrana powieść kryminalna

  • E. Hemingway - Stary człowiek i morze

  • H. Kellerr - Widzieć przez trzy dni

  • N.H. Kleinbaum - Stowarzyszenie Umarłych Poetów

  • B. Obertyńska - Z domu niewoli (fragmenty)

  • H. Sienkiewicz - Krzyżacy

  • M. Wańkowicz - Ziele na kraterze (fragmenty)

Klasy I - III
Lektury w roku szkolnym 2020/2021

 

  • Hans Christian Andersen - Baśnie (do wyboru);

  • Justyna Bednarek - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

  • Jan Brzechwa - Brzechwa dzieciom;

  • Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz - Zaczarowana zagroda;

  • Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!;

  • Agnieszka Frączek - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

  • Mira Jaworczakowa - Oto jest Kasia;

  • Grzegorz Kasdepke - Detektyw Pozytywka;

  • Leszek Kołakowski - Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

  • Barbara Kosmowska - Dziewczynka z parku;

  • Maria Krüger - Karolcia;

  • Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn;

  • Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

  • Marcin Pałasz - Sposób na Elfa;

  • Joanna Papuzińska - Asiunia;

  • Danuta Parlak - Kapelusz Pani Wrony;

  • Roman Pisarski – O psie, który jeździł koleją;

  • Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska;

  • Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba;

  • Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci;

  • Barbara Tylicka – O krakowskich psach i kleparskich kotach.

  • Danuta Wawiłow - Najpiękniejsze wiersze;

  • Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika;

  • Łukasz Wierzbicki - Dziadek i niedźwiadek.

Imieniny

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dzwonki szkolne

800 - 845​ - I lekcja
845- 855​ - przerwa
855 - 940 - II lekcja
940 - 950​ - przerwa
950 - 1035​ - III lekcja
1035 - 1045​ - przerwa
1045 - 1130​ - IV lekcja
1130 - 1150​ - przerwa
1150 - 1235​ - V lekcja
1235 - 1245​ - przerwa
1245 - 1330​ - VI lekcja
1330 - 1345​ - przerwa
1345 - 1430​ - VII lekcja