Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Pilczycy

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Utworzono dnia 14.02.2021

#DziałajmyRazem

9 lutego obchodziliśmy  Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku, hasłem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) jest #DziałamyRazem.  Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak poprzednimi laty, włączyli się w obchody DBI2021.

Najmłodsi, czyli klasa "0" zostali zapoznani z założeniami DBI oraz logo, które następnie mieli za zadanie polororować.

W klasach I - III odbyła się pogadanka na temat "Świat bez ekranów". Dzieci opowiadały, ile ekranów maja u siebie w domu. W formie rysunku próbowali udac się w podróż do rzyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogliby robić, gdyby na świecie nie było aż tylu ekranów. Obejrzeli także wybrane kreskówki ze strony sieciaki.pl (np. Owce w sieci).

 

 Uczniowie klasy V odbyli Misję:Bezpieczny Internet ze strony www.sieciaki.pl zdobywając certyfikaty. Uczniowiwe dzięki udziałowi w tym e-learninigowy kursie mogli m.in. zapoznać się z problemem cyberprzemocy, niebezpiecznymi treściami, prawem autorskim, hejtem. 

Na lekcji informatyki uczniowie próbowali także zastanowic się, jak wyglodało życie ich rówieśników w czasie kiedy nie było dostepu do Internetu, kiedy nie było komputerów, ekranów, gier komputerowych, tabletów, itp. Mogli wyrazić swoją opinie w fromie pracy plastycznej. Z późniejszych rozmów z uczniami wyniknęło, że pomocnymi byli Rodzice, którzy w takich czasach żyli i mogli to swoim dzieciom podpowiedzieć.

Poza tym uczniowie tej klasy przygotowali Strażnika Internetu - osoby bądź innej postaci, stojącej na straży bezpieczeństwa w sieci.

Uczniowie klasy VI wysłuchali SŁUCHOWISKA: „Sieciaki – misja bezpieczny internet" które znajduje się  także na stronie sieciaki.pl. Słuchowisko zostało zrealizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na jego podstawie uczniowie mieli napisać opowiadanie o własnej drużynie Sieciaków, opisać przygody Sieciaków albo narysować komiks. 

Ponadto uczniowie mieli zapoznać się z treścią komiksów Niebezpieczne treści lub Stop Cyberprzemocy.

Oto praca jednego z uczniów:

„Sieciaki-misja Bezpieczny Internet”.

                Internet to ogólnoświatowa sieć połączeń, która zmieniła nasze życie. Życie bez internetu we współczesnym świecie wydaje się nie możliwe. Wykorzystujemy go praktycznie wszędzie i o każdej porze. Dziś przed komputerem siedzą nie tylko dorośli, ale również i dzieci. Wraz ze wzrostem internautów wzrosła liczba osób, które napotykały się na różne niebezpieczeństwa w sieci. Zagrożeń i różnych wirusów czyhających w sieci było coraz więcej.   

                  Bohaterami słuchowiska jest czwórka przyjaciół: Ajpi, Netka, Spociak i Kompel. Wszyscy są uczniami klasy VI a. Ajpi to wyluzowana dziewczyna, lubi taniec, sport ,komputery. Od II klasy zajmuje się programowaniem. Netka jest najlepszą uczennicą(ale nie kujonem),czyta kryminały i ma własny kanał na YouTube. Kopmel lubi Rege i  ma fajne dredy. Razem z najlepszym kumplem zajmuje się programowaniem. Spociak lubi Hip-Hoop, jeździ na deskorolce, serfuje po sieci i kibicuje Realowi Madryt.

          Pewnego poniedziałkowego poranka sieć internetowa przestała działać. Okazało się, że Pan internetowych Czeluści- Czyste Zło zawładnął całą siecią. Knuł coraz to nowsze plany, by razem z Kłamaczem, Bełkotem, Śmieciuchem i Kradziejem rozpanoszyć się w sieci. Sieciuchy kradły, wyzywały, oszukiwały, rozsyłały łańcuszki i wirusy. Dzieciom, które są łatwym celem stworzył grę „Sztucznego Węża” by zawładnęła ich umysłem i wciągnęła ich bez reszty. Jedyną osobą ,która mogła pokonać zło była SI, czyli sztuczna inteligencja    i stworzony przez nią robot NetRobi. Sztuczna Inteligencja postanowiła powołać drużynę Sieciaków - dzieciaków, które świetnie znają zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. Zadaniem Sieciaków jest pomoc robotowi NetRobi w walce z zagrożeniami w sieci. Każdy z Sieciaków posiada inną unikalną umiejętność, w której nie miał sobie równych. Ajpi potrafiła odnaleźć numer IP każdego urządzenia podłączonego do sieci, Netka umie w kilka sekund znaleźć potrzebne informacje, Kompel potrafi pokonać wszelkie zabezpieczenia i dostać się do dysków Sieciuchów, a Spociak wie jak zablokować dostęp do sieci złym Sieciuchom. Razem czwórka przyjaciół jest w stanie stawić czoło nie lada zagrożeniom. Odtąd Kaloryfer i jego ekipa zła nie może już spać spokojnie.

        Dzięki pomysłowi Sztucznej Inteligencji, pomocy NetRobi i zgranej pracy drużyna Sieciaków pokonuje zło. Krzyżuje plany Czystego Zła i uchroni dzieci przed wciągającą grą.

Na koniec postanawiają puścić dzieciom nagranie w , którym Sieciuchy naśmiewają się z dzieci mówiąc, że są naiwne i głupie. Uwierzą we wszystko, co im się powie i zrobią wszystko. Sieciaki uświadomiły wszystkim, jak wielkim zagrożeniem jest dla nas nieumiejętne korzystanie z Internetu.

             Odtąd Drużyna Sieciaków stoi na straży dzieci w Internecie.

 

Uczniowie klasy VII korzystając z zasobów znajdujących sie na stronie organizatora

https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-mlodziezy.html

przygotowali sketchnotki, tematycznie związane z DBI.

Uczniowie klasy VIII natomiast wzięli udział w lekcjach informatyki poświęconych mowie nienawiści, przemocy w sieci oraz roli mediów społecznościowych. Na lekcji wykorzystano pomoce multimedialne (filmiki) ze strony Uniwersytet Dzieci. W klasie oraz  FDDS.

Pracując w grupach próbowali odpowiedzieć na pytania:

oraz

 

Uczniowie tej klasy przygotowali również, korzystając z Google Forms, quiz "Bezpieczny Internet - o tym warto pamiętać!".

https://tiny.pl/r45l4

https://tiny.pl/r45l2

Ponadto w lutym w klasach VI- VIII odbyły się lekcje online w języku angielskim o bezpieczeństwie w sieci. Na lekcjach uczniowie poznali zagrożenia, które płyną z nadużycia internetu i komputera.ogłębiali wiedzę jakie zagrożenia niesie ze sobą internet obok licznych korzyści. Uczniowie na zajęciach wypracowali listę zasad i wskazówek bezpiecznego internetu. Efektem końcowym były plakaty oraz filmik pt: "Your digital footprint". Najstarsi uczniowie mogli się przekonać w jakim stopniu są uzależnieni od elektronicznych urządzeń wypełniając ankietę w języku angielskim. 

I choć cytat "Technology is a useful servant, but a dangerous master'' słynnego polityka norweskiego Christiana Lous Lange, laureata pokojowej nagrody Nobla z 1921 roku ma już 100 lat , to wciąż jest wciąż bardzo aktualny i skłania do podejmowania w szkole tematu bezpieczeństwa w internecie.

 

Pod poniższymi linkami znajdują się prace uczniów:

https://drive.google.com/file/d/1KazlFqghA9ZUcX5LaCPBK8q5kwzXrF5h/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/18pmmS4pnkfdQkoshSIzzCawZi6QljFPi/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1Hkun_CDMQtOd5BXXeYMrC0dNGCxfLz7v/view?usp=sharing

 

 

  • Dla Rodziców została przygotowana zakładka DBI2021 - dla Rodziców, gdzie zostały zebrane różne artykuły oraz  porady związane z bezpiecznym korzystaniem z internetu przez ich dzieci. W zakładce znajduje sie również zaproszenie do udziału w konkursie "Nasze domowe zasady ekranowe". Serdecznie zapraszamy.

 

 

Kordynatorkami tegorocznych działań w ramach DBI2021 są pani Julita Dzwonek i pani Urszula Metrycka.

 

Imieniny

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Dzwonki szkolne

Poniedziałek - piątek
1 lekcja - 800 - 845
2 lekcja - 850- 935
3 lekcja -940 - 1025
4 lekcja - 1030 - 1115
5 lekcja - 1135- 1220
6 lekcja - 1225- 1310
7 lekcja - 1315 -1400
8 lekcja - 1405 - 1450

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 173

W poprzednim tygodniu: 302

W tym miesiącu: 962

W poprzednim miesiącu: 1316

Wszystkich: 84293

 

Godziny dostępności 2023/2024

Lp.

Imię i nazwisko nauczyciela

dzień

godzina

1.

Joanna Kabała

środa

1135 - 1235

2.

Celestyna Sosnowska

piątek

1115 – 1215

3.

Agnieszka Wójcik

środa

1135 - 1235

4.

Dorota Dębska

wtorek

1400 – 1500

5.

Julita Dzwonek

poniedziałek

1400 – 1500

6.

Zofia Gunerka

poniedziałek

1315 – 1415

7.

Alicja Janowska

wtorek

1400 – 1500

8.

Agnieszka Kopytko

środa

1415 – 1515

9.

Monika Margielewska

poniedziałek

1400 – 1500

10.

Krzysztof Mariańczyk

czwartek

1400 – 1500

11.

Urszula Metrycka

piątek

1315 – 1415

12.

Stanisława Świercz

wtorek

1300 – 1330

13.

Jolanta Zygała

wtorek

1400 – 1500

14.

Iwona Pniewska

środa

1415 – 1515

(1 i 3 środa miesiąca)