Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Pilczycy

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Utworzono dnia 14.02.2021

#DziałajmyRazem

9 lutego obchodziliśmy  Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku, hasłem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) jest #DziałamyRazem.  Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak poprzednimi laty, włączyli się w obchody DBI2021.

Najmłodsi, czyli klasa "0" zostali zapoznani z założeniami DBI oraz logo, które następnie mieli za zadanie polororować.

W klasach I - III odbyła się pogadanka na temat "Świat bez ekranów". Dzieci opowiadały, ile ekranów maja u siebie w domu. W formie rysunku próbowali udac się w podróż do rzyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogliby robić, gdyby na świecie nie było aż tylu ekranów. Obejrzeli także wybrane kreskówki ze strony sieciaki.pl (np. Owce w sieci).

 

 Uczniowie klasy V odbyli Misję:Bezpieczny Internet ze strony www.sieciaki.pl zdobywając certyfikaty. Uczniowiwe dzięki udziałowi w tym e-learninigowy kursie mogli m.in. zapoznać się z problemem cyberprzemocy, niebezpiecznymi treściami, prawem autorskim, hejtem. 

Na lekcji informatyki uczniowie próbowali także zastanowic się, jak wyglodało życie ich rówieśników w czasie kiedy nie było dostepu do Internetu, kiedy nie było komputerów, ekranów, gier komputerowych, tabletów, itp. Mogli wyrazić swoją opinie w fromie pracy plastycznej. Z późniejszych rozmów z uczniami wyniknęło, że pomocnymi byli Rodzice, którzy w takich czasach żyli i mogli to swoim dzieciom podpowiedzieć.

Poza tym uczniowie tej klasy przygotowali Strażnika Internetu - osoby bądź innej postaci, stojącej na straży bezpieczeństwa w sieci.

Uczniowie klasy VI wysłuchali SŁUCHOWISKA: „Sieciaki – misja bezpieczny internet" które znajduje się  także na stronie sieciaki.pl. Słuchowisko zostało zrealizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na jego podstawie uczniowie mieli napisać opowiadanie o własnej drużynie Sieciaków, opisać przygody Sieciaków albo narysować komiks. 

Ponadto uczniowie mieli zapoznać się z treścią komiksów Niebezpieczne treści lub Stop Cyberprzemocy.

Oto praca jednego z uczniów:

„Sieciaki-misja Bezpieczny Internet”.

                Internet to ogólnoświatowa sieć połączeń, która zmieniła nasze życie. Życie bez internetu we współczesnym świecie wydaje się nie możliwe. Wykorzystujemy go praktycznie wszędzie i o każdej porze. Dziś przed komputerem siedzą nie tylko dorośli, ale również i dzieci. Wraz ze wzrostem internautów wzrosła liczba osób, które napotykały się na różne niebezpieczeństwa w sieci. Zagrożeń i różnych wirusów czyhających w sieci było coraz więcej.   

                  Bohaterami słuchowiska jest czwórka przyjaciół: Ajpi, Netka, Spociak i Kompel. Wszyscy są uczniami klasy VI a. Ajpi to wyluzowana dziewczyna, lubi taniec, sport ,komputery. Od II klasy zajmuje się programowaniem. Netka jest najlepszą uczennicą(ale nie kujonem),czyta kryminały i ma własny kanał na YouTube. Kopmel lubi Rege i  ma fajne dredy. Razem z najlepszym kumplem zajmuje się programowaniem. Spociak lubi Hip-Hoop, jeździ na deskorolce, serfuje po sieci i kibicuje Realowi Madryt.

          Pewnego poniedziałkowego poranka sieć internetowa przestała działać. Okazało się, że Pan internetowych Czeluści- Czyste Zło zawładnął całą siecią. Knuł coraz to nowsze plany, by razem z Kłamaczem, Bełkotem, Śmieciuchem i Kradziejem rozpanoszyć się w sieci. Sieciuchy kradły, wyzywały, oszukiwały, rozsyłały łańcuszki i wirusy. Dzieciom, które są łatwym celem stworzył grę „Sztucznego Węża” by zawładnęła ich umysłem i wciągnęła ich bez reszty. Jedyną osobą ,która mogła pokonać zło była SI, czyli sztuczna inteligencja    i stworzony przez nią robot NetRobi. Sztuczna Inteligencja postanowiła powołać drużynę Sieciaków - dzieciaków, które świetnie znają zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. Zadaniem Sieciaków jest pomoc robotowi NetRobi w walce z zagrożeniami w sieci. Każdy z Sieciaków posiada inną unikalną umiejętność, w której nie miał sobie równych. Ajpi potrafiła odnaleźć numer IP każdego urządzenia podłączonego do sieci, Netka umie w kilka sekund znaleźć potrzebne informacje, Kompel potrafi pokonać wszelkie zabezpieczenia i dostać się do dysków Sieciuchów, a Spociak wie jak zablokować dostęp do sieci złym Sieciuchom. Razem czwórka przyjaciół jest w stanie stawić czoło nie lada zagrożeniom. Odtąd Kaloryfer i jego ekipa zła nie może już spać spokojnie.

        Dzięki pomysłowi Sztucznej Inteligencji, pomocy NetRobi i zgranej pracy drużyna Sieciaków pokonuje zło. Krzyżuje plany Czystego Zła i uchroni dzieci przed wciągającą grą.

Na koniec postanawiają puścić dzieciom nagranie w , którym Sieciuchy naśmiewają się z dzieci mówiąc, że są naiwne i głupie. Uwierzą we wszystko, co im się powie i zrobią wszystko. Sieciaki uświadomiły wszystkim, jak wielkim zagrożeniem jest dla nas nieumiejętne korzystanie z Internetu.

             Odtąd Drużyna Sieciaków stoi na straży dzieci w Internecie.

 

Uczniowie klasy VII korzystając z zasobów znajdujących sie na stronie organizatora

https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-mlodziezy.html

przygotowali sketchnotki, tematycznie związane z DBI.

Uczniowie klasy VIII natomiast wzięli udział w lekcjach informatyki poświęconych mowie nienawiści, przemocy w sieci oraz roli mediów społecznościowych. Na lekcji wykorzystano pomoce multimedialne (filmiki) ze strony Uniwersytet Dzieci. W klasie oraz  FDDS.

Pracując w grupach próbowali odpowiedzieć na pytania:

oraz

 

Uczniowie tej klasy przygotowali również, korzystając z Google Forms, quiz "Bezpieczny Internet - o tym warto pamiętać!".

https://tiny.pl/r45l4

https://tiny.pl/r45l2

Ponadto w lutym w klasach VI- VIII odbyły się lekcje online w języku angielskim o bezpieczeństwie w sieci. Na lekcjach uczniowie poznali zagrożenia, które płyną z nadużycia internetu i komputera.ogłębiali wiedzę jakie zagrożenia niesie ze sobą internet obok licznych korzyści. Uczniowie na zajęciach wypracowali listę zasad i wskazówek bezpiecznego internetu. Efektem końcowym były plakaty oraz filmik pt: "Your digital footprint". Najstarsi uczniowie mogli się przekonać w jakim stopniu są uzależnieni od elektronicznych urządzeń wypełniając ankietę w języku angielskim. 

I choć cytat "Technology is a useful servant, but a dangerous master'' słynnego polityka norweskiego Christiana Lous Lange, laureata pokojowej nagrody Nobla z 1921 roku ma już 100 lat , to wciąż jest wciąż bardzo aktualny i skłania do podejmowania w szkole tematu bezpieczeństwa w internecie.

 

Pod poniższymi linkami znajdują się prace uczniów:

https://drive.google.com/file/d/1KazlFqghA9ZUcX5LaCPBK8q5kwzXrF5h/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/18pmmS4pnkfdQkoshSIzzCawZi6QljFPi/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1Hkun_CDMQtOd5BXXeYMrC0dNGCxfLz7v/view?usp=sharing

 

 

  • Dla Rodziców została przygotowana zakładka DBI2021 - dla Rodziców, gdzie zostały zebrane różne artykuły oraz  porady związane z bezpiecznym korzystaniem z internetu przez ich dzieci. W zakładce znajduje sie również zaproszenie do udziału w konkursie "Nasze domowe zasady ekranowe". Serdecznie zapraszamy.

 

 

Kordynatorkami tegorocznych działań w ramach DBI2021 są pani Julita Dzwonek i pani Urszula Metrycka.

 

Imieniny

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dzwonki szkolne

800 - 845​ - I lekcja
845- 855​ - przerwa
855 - 940 - II lekcja
940 - 950​ - przerwa
950 - 1035​ - III lekcja
1035 - 1045​ - przerwa
1045 - 1130​ - IV lekcja
1130 - 1150​ - przerwa
1150 - 1235​ - V lekcja
1235 - 1245​ - przerwa
1245 - 1330​ - VI lekcja
1330 - 1345​ - przerwa
1345 - 1430​ - VII lekcja

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 346

W poprzednim tygodniu: 224

W tym miesiącu: 400

W poprzednim miesiącu: 1901

Wszystkich: 35308